Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! [ Giriş Yap

 

Ankara Hamam

  • Street: Konur Sokak
  • City: Kızılay / Çankaya / Ankara
  • Country: Turkey
  • Zip/Postal Code: 06480
  • Listelenen: 26 Nisan 2015 02:32
  • Bitiş tarihi: Bu ilanın süresi sona erdi

Tanıtım:

Ülkemizde Hamam Kültürü

Dünya da Türk toplumu ile ilgili akıllarda kalan bazı kültürlerimiz ve lezzetlerimiz vardır. Kimi insanlar ülkemizi eşsiz lezzetleri, Türk lokumu ile tanırken, kimi insanlarda tarih kokan hamamlar ile tanır. Hamam ülkemizde çok esli ve sevilen bir gelenek olduğu için günümüzde halen her ilde Türk hamam’ı bulmak mümkün. Osmanlıdan günümüzde kadar gelen hamam kültüründe birçok insan bu eşsiz geleneği devam ettirmek ve temizlenmek için hamamları tercih ederler. Öyle ki, eski gelenekte evlilik hazırlığında olanlar, gelin adaylarını düzenlenen gelin hamamları ile yakından tanıma fırsatı bulurlar.

Tarihi Ankara Hamamlarına Nasıl Ulaşabilirim

Tarih olarak oldukça eskiye dayanan hamam kültürünün olmazsa olmazı kurna, tellak, natır, takunya ve göbek taşı olmuştur. Geleneksel Türk Hamamları soyunma, yıkanma ve külhan olarak üç kısımdan oluşur. Soyunma alanlarında insanlar üzerini değiştirdiği gibi sofa şeklindeki alanlarda da yıkanan kimseler için dinlenme alanları vardır. Yıkanma alanları ise isminden de belli olduğu gibi insanları yıkandığı alanlardır. Bu alanlarda kurna başı ve halvet olarak iki alandan oluşur. Halvet alanı insanları hücre gibi yerlerde yıkandığı alanlardır. Yıkanma alanlarında ayrıca hamam tutkunlarının vazgeçemedikleri göbek taşı bulunur. Vücudun terlenmesinin sağlandığı bu alanlar vücudun gevşemesinde de etkili olmuştur. Ülkenin dört bir köşesinde bulunan bu hamamlar günümüzde halen etkisini göstermeye devam ediyor. Özellikle Ankara Hamam konusunda gerek sayı bakımından gerekse de kültür bakımından halen özelliğini korumakta.

Öyle ki Ankara Hamam denilince akla başta 14. Yüzyılda yaptırılmış Eğne Bey Hamamı olmak üzere birçok hamam gelir. Geleneksel Türk hamamlarında yer alan Külhan kısmı ise hamamın alt kısmında yer alan ve ateşin yandığı alanlardır. Yanan bu alanın ısısı mermerler yardımı ile hamam içerisinde geçer. Yanan ateşin dumanı ise bacalar vasıtasıyla dışarı çıkar. Hamam temizliğin dışında vücudu rahatlatıcı etkisi bulunması nedeniyle bazı insanlar tarafından hamam sefası olarak duyulması da son derece yaygındır.

Hamamın insan sağlığını belli faydası vardır, ancak hamamda uzun süre kalmamak şartıyla bu mümkündür. İnsanları tatil veya ziyaret için gittikleri farklı illerde hamam kültürünü yaşamak için yapması gereken şey internet arama motorunu kullanmaktır. Öyle ki Ankara’ya gelen bir kişi hamam için aramam motoruna Ankara Hamam yazması neticesinde Ankara’daki Tüm hamamların iletişim adreslerine ulaşabilecektir.

Listing ID: 619553c2298707f1

Report problem

Processing your request, Please wait....